Piráti svědky nezákonného rozšíření dolu Turów, celá kauza stojí před Evropskou komisí

16. 11. 2020
Piráti svědky nezákonného rozšíření dolu Turów, celá kauza stojí před Evropskou komisí
Piráti svědky nezákonného rozšíření dolu Turów, celá kauza stojí před Evropskou komisí

Praha, 16. listopadu 2020 – Na programu prvního jednání zástupců České republiky, Polska a Evropské komise, které proběhlo v pátek v Bruselu, byl podnět České republiky o prodloužení a rozšíření povolení těžební činnosti v polském dole Turów. Piráti již více než rok tlačí na Ministerstvo životního prostředí, aby hájilo české zájmy, tedy aby došlo k okamžitému zastavení nelegální těžby na polském území, které negativně ovlivňuje kvalitu života a životní prostředí na české straně hranice. Evropská komise by se ke sporu měla oficiálně vyjádřit do konce roku 2020. Pirátská poslankyně a předsedkyně Výboru pro životní prostředí Dana Balcarová, poslanec za Liberecký kraj Tomáš Martínek a radní pro životní prostředí a zemědělství Libereckého kraje Václav Židek vyrazili přímo do terénu, aby zhlédli aktuální stav těžby a celou situaci na česko-polských hranicích.

„I přestože si uvědomuji, že na mezinárodním poli je třeba jednat citlivě, požaduji okamžité zastavení nelegální těžby. Musí být zastavena dříve, než dojde k nevratným škodám. Již nyní jsme v terénu byli svědky vykácení prakticky celého lesa, který na polské straně odděloval české obce od polského dolu. Současně došlo k přemístěni rypadel k našim hranicím, kde těžba probíhá 24 hodin denně. Světelné, hlukové a prachové znečištění výrazně snižuje kvalitu života lidí v obci Uhelná. Dalším krokem by dle mého názoru bezesporu mělo být standardní přeshraniční vyhodnocení vlivů na životní prostředí (EIA), v rámci kterého by byly řádně a transparentně vypořádány připomínky české veřejnosti a stanoviska České republiky,“ komentovala kauzu Dana Balcarová a dodala, že pokud polská strana neuzná své pochybení a nestáhne bagry od českých hranic, bude požadovat vydání předběžného opatření od Evropského soudního dvora.

„Úplným základem z polské strany má být uznání škod působených českým občanům souvisejících s těžbou. Polsko se má postavit k problému čelem. Polská strana musí garantovat nejen proplacení miliard korun nutných na zajištění dodávek vody a dalších odškodnění českých občanů v budoucnu, ale uznat i již způsobené škody, které jsou nyní vypočítány na minimálně 284 milionů korun. Pro minimalizaci škod by kromě podzemní stěny pro zadržení vody měla polská strana také vybudovat u české hranice alespoň 30 metrů vysoký přírodní val. Stejně, jako ho vybudovala na německých hranicích,“ doplnil Tomáš Martínek.

„Pro většinu lidí je nepředstavitelné, že může vůbec probíhat nelegální těžba v takovém rozsahu, ale bohužel je to tak. Rozšíření dolu směrem k Libereckému kraji proběhlo bez hodnocení dopadů na životní prostředí, je potřeba nejdříve těžbu zlegalizovat a pak se můžeme bavit o kompenzacích legální těžby. Do té doby je z mého pohledu jediné správné řešení přerušit těžbu a posoudit dopady na životní prostředí (EIA). A následně diskuze o kompenzacích dopadů rozšíření těžby,“ uvedl radní pro životní prostředí a zemědělství Libereckého kraje Václav Židek.

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Navrhni úpravu