Ondřej Profant

U Pirátů je od začátku a angažuje se v různých funkcích. Od roku 2014 působil jako zastupitel Hl. m. Prahy se specializací na informatiku. Např. poukázal na nezabezpečení pražské radiové sítě. Dále se v Praze zabýval majetkem, dopravou a bezpečností. V roce 2017 byl zvolen do Poslanecké sněmovny, byl členem Stálé komise pro kontrolu činnosti Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, Stálé komise pro práci Kanceláře Poslanecké sněmovny, Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj a podvýborů souvisejících s digitalizací.

Je dlouhodobým zastáncem otevřeného softwaru a jeho používání ve státní správě. Výrazně se podílel na legislativě spojené s digitalizací úřadů – jako předseda sněmovního Podvýboru pro e-Government stál za přípravou tzv. bankovní identity, za kterou převzal ocenění Zákon roku. Prosadil úpravu umožňující nemít u sebe řidičský průkaz. Upozornil také na podezřelou IT zakázku na Ministerstvu kultury, za kterou měl stát utratit 450 milionů korun. Jako náměstek se bude věnovat oblasti digitální trasnfromace Česka.

Motivace

Vystudoval všeobecné gymnázium. Dále studoval Matematicko-fyzikální fakultu UK, obor Obecná informatika, ale školu nedokončil. V průběhu studia se však blíže seznámil s principy open source softwaru, což ho přivedlo ke svobodné kultuře obecně a následně i k pirátství. Je živnostníkem se specializací na DTP (sazba knih ve svobodném systému LaTeX), programování a skriptování.

Aktivity

Mimo Piráty je členem výboru spolku Otevřená města, kde se stará například o přípravu opensource aplikace Cityvizor, která je nástupcem oceněné aplikace Supervizor.

Obecně se angažuje ve svobodné kultuře. V komunitách okolo Linuxu, svobodných filmů apod.

U Pirátů je od začátku a angažuje se v různých funkcích. Dnes je převážně zastupitelem Hl. m. Prahy se specializací na informatiku. Např. poukázal na nezabezpečení pražské radiové sítě. Dále se v Praze zabývá majetkem, dopravou a bezpečností.

V rámci Prahy stál za projektem celopražských otevřených dat, což jsou jedny z největších otevřených dat v ČR.

Osobně

Z dopravních prostředků preferuje kolo. Rád čte satirickou fantasy. Má rád šifrovačky. Používá Fedoru, programuje v Pythonu. Oblíbený citát:

„Jen ten, kdo je zaslepen lakotou, nenechá přítele kopírovat.“ – Aaron Swartz.

Doprovodná videa

Navrhni úpravu